Guilds and Lodges: Marksman’s Guild

List of all members of the local guild of marksman, recorded 10 June 1812

Withdrawn from: Organization of a Citizen Guard in Demmin, 1812-1813

 

First Name Last Name Profession Date of Birth District
N. N. Albrecht Dyer Around 1758 Kahldenscher District
Samuel Christian Barkow Soap boiler Around 1791 Frauen District
Johann Friedrich Behrnd Innkeeper Around 1768 Frauen District
Johann Heinrich Bennemann Butcher Around 1771 Bau District
Carl Wilhelm Bergwitz Fisher Around 1761 Kahldenscher District
Jochim Friedrich Bergwitz Fisher Around 1789 Kahldenscher District
Melchior Christian Bergwitz Fisher Around 1763 Kahldenscher District
Johann Jacob Biehler Master carpenter Around 1771 Holsten District
Johann Christoph Brockhoff Grinder Around 1780 Holsten District
Daniel Georg Busch Oars Around 1761 Bau District
Johann Christian Conrad Cartwright Around 1761 Kahldenscher District
Wilhelm Friedrich Drews Baker Around 1761 Frauen District
Johann Heinrich Ewert Master carpenter Around 1762 Vorstädter District
Daniel Matthias Fazler Shoemaker Around 1763 Kahldenscher District
Friedrich Gahl Glazier Around 1776 Frauen District
Johann Gottlieb Gesellius Bookbinders Around 1782 Kahldenscher District
Georg Granss White fermenters Around 1772 Kahldenscher District
Daniel Carl Granzow Tailor Around 1776 Bau District
Georg Christopher Hameister Carpenter Around 1772 Kahldenscher District
Johann Friedrich Hanckwitz Carpenter Around 1762 Frauen District
Johann Jacob Harck Goldworker Around 1769 Frauen District
Christoph Friedrich Harcks Innkeeper Around 1763 Holsten District
Christian Henck Master shipwright Around 1757 Vorstädter District
Johann Christian Henck  Master shipwright Around 1788 Vorstädter District
Erdmann Heuer Shoemaker Around 1779 Frauen District
Johann Friedrich Hoehn Ropes Around 1784 Kahldenscher District
Donat. Friedrich Jung Contract fermenter Around 1782 Frauen District
Friedrich Klein Tanners Around 1783 Vorstädter District
Johann Christian Krüger Smith Around 1775 Bau District
Georg Friedrich Lampe Butcher Around 1763 Bau District
Hans Carl Lampe Butcher Around 1765 Frauen District
Johann Heinrich Lass Shoemaker Around 1777 Frauen District
Johann Gottfried Lau Baker Around 1751 Kahldenscher District
Christian Friedrich Lembke Tailor Around 1780 Kahldenscher District
Daniel Leonhard Tailor Around 1778 Frauen District
Martin Carl Leonhard Tailor Around 1777 Frauen District
Christian Gottfried Leonhard Shoemaker Around 1772 Kahldenscher District
Friedrich Leonhard Tailor Around 1763 Kahldenscher District
Ernst Lindner Shoemaker Around 1774 Frauen District
Johann Friedrich Martens Ropes Around 1765 Frauen District
Johann Gottlieb Matern Shoemaker Around 1764 Kahldenscher District
Carl Jacob Menzel Shoemaker Around 1784 Holsten District
Carl Michler Bricklayers Around 1772 Frauen District
Johann Müller Butcher Around 1773 Frauen District
Georg Christian Müller Shoemaker Around 1775 Holsten District
Johann Joachim Oldenburg Joiner Around 1777 Frauen District
Johann Sigmund Persike Butcher Around 1751 Holsten District
Georg Peter Pfalzgraff Dyer Around 1770 Kahldenscher District
Johann Ludwig Prüsser Cooper Around 1760 Holsten District
Johann Georg Rahder Tailor Around 1773 Holsten District
Johann Friedrich Ramse Cloth maker Around 1774 Holsten District
Johann Rauscher Locksmiths Around 1767 Frauen District
Johann Friedrich Reichwagen Milliners Around 1774 Holsten District
Johann Gottlieb Reichwagen Milliners Around 1778 Holsten District
Ludwig Christian Rentner Tailor Around 1777 Kahldenscher District
Christian Heinrich Rickmann Smith Around 1760 Kahldenscher District
Johann Jacob Roggow Tailor Around 1775 Frauen District
Johann Christian Röhr Cartwright Around 1771 Holsten District
Friedrich Röhr Smith Around 1784 Holsten District
Johann Friedrich Rühl Brasshead Around 1767 Kahldenscher District
Johann David Schmidt Backer Around 1774 Frauen District
Johann Joachim Schneider Farmer Around 1743 Frauen District
Johann Ullrich Schneider Shoemaker Around 1774 Holsten District
Friedrich Bernhard Schönfeld Cartwright Around 1765 Kahldenscher District
Georg Gustav Schröder Cooper Around 1783 Frauen District
Friedrich Wilhelm Schünmann Tinsmiths Around 1761 Kahldenscher District
Jochim Andreas Schütt Shoemaker Around 1763 Kahldenscher District
Johann Christian Seeling Coopersmith Around 1769 Frauen District
Johann Steffen Skipper Around 1775 Kahldenscher District
Johann Tamsberg Brandy Burner Around 1766 Kahldenscher District
Johann Friedrich Tegenecker Joiner Around 1780 Holsten District
August Jochim Teschner Saddler Around 1761 Holsten District
Johann Nicolaus Topschowsky Hackers Around 1769 Kahldenscher District
Daniel Friedrich Uecker Locksmith Around 1780 Frauen District
Johann Gottlieb Weber Potter Around 1766 Holsten District
Florian Wehner Stocking makers Around 1776 Kahldenscher District
Johann Christian Wiencke Tailor Around 1763 Holsten District
Johann Christian Witt Tailor Around 1781 Kahldenscher District
Johann Friedrich Witt Tanners Around 1780 Vorstädter District
Ludwig Wodcke Tailor Around 1778 Frauen District
Christoph Friedrich Wölffel Baker Around 1778 Holsten District
Martin Zepperninck Shoemaker Around 1768 Frauen District
2018 - Garnisonsverein Demmin "9. Ulanen" e.V.